אנא סובבו את הטלפון שלכם.

שירות ואחריות
למעלה מ-40 שנה

באנר שירות ואחריות למעלה מ-40 שנה
מגזין שריג

משחיז סכינים – איזה סוגים יש וכיצד בוחרים

אם יש כלי במטבח שעד היום לא קיבל את תשומת הלב הראויה לו, זהו משחיז הסכינים. למה הוא כל כך חשוב ולמה כדאי לשים לב כשבוחרים להתחדש במשחיז למטבח? לפניכם המדריך השלם
אם יש כלי במטבח שעד היום לא קיבל את תשומת הלב הראויה לו, זהו משחיז הסכינים. למה הוא כל כך חשוב ולמה כדאי לשים לב כשבוחרים להתחדש במשחיז למטבח? לפניכם המדריך השלם

אם גם אתם קצת נלחצים מסכינים חדות במיוחד, וחוששים כאשר אתם רואים סכיני שף גדולות ומקצועיות, רצינו לחדש לכם – האם ידעתם שבאופן מפתיע, סכין חדה נחשבת לבטוחה יותר לשימוש? למעשה, רוב הפציעות הנגרמות כתוצאה משימוש בסכינים מתרחשות בעת שימוש בסכינים לא איכותיות, משוננות או כאלה שהלהב שלהן לא הושחז כראוי, או אף לא הושחז כלל.

פרט לנושא הבטיחות, גם לצורת החיתוך יש חשיבות רבה: היא מאפשרת שמירה על צורתם האסתטית של הפירות והירקות, ובמקרים מסוימים אף מסייעת בשמירה על טריותם, וכמובן, חיתוך איכותי יותר משמעותו זמן עבודה קצר ומהנה יותר. בקיצור, קל להבין שחשוב להשחיז את הסכינים שלנו, גם כאשר מדובר רק בשימוש ביתי, וסכין חדה ואיכותית היא הכרחית לחיתוך וקיצוץ מהירים, מהנים ובטוחים יותר.

אז מהן השיטות המרכזיות להשחזת סכינים, איך להשחיז סכין בבית, ומהו משחיז הסכינים האידיאלי למטבח שלכם? ריכזנו עבורכם את כל מה שאתם פשוט חייבים לדעת כדי לשמור על הבטיחות שלכם ולקחת את יכולות הקיצוץ שלכם לשלב הבא.

NINJA StaySharp - סט 6 סכינים + משחיז
סט 6 סכינים + משחיז StaySharp

השחזה ידנית על גבי אבן

שליטה מרבית על תנועת הסכין, אך נדרשת סבלנות

אם אתם שואלים את עצמכם איך משחיזים סכין עם אבן, כדאי שתדעו שהשחזה ידנית על גבי אבן היא שיטת השחזה סיזיפית יחסית, שדורשת לא מעט סבלנות. האבן שעל גביה מתבצעת ההשחזה עשויה מתערובת קרמית תעשייתית, צורתה שטוחה או אובלית, ויש לה שני צדדים – אחד גס יותר ומיועד להשחזה ראשונית, ואילו השני עדין יותר, כך שהוא מתאים לליטוש סופי של הסכין. בשיטה זו, יש להרטיב את האבן במים לפני השימוש ורק לאחר מכן להשחיז עליה את הסכין – תחילה על הצד הגס של האבן, ולסיום על הצד העדין שלה. על אף שמדובר בשיטה המאפשרת שליטה טובה יחסית בהחזקת הסכין, היא ללא ספק נתונה לטעויות אנוש, אורכת זמן רב ועלולה להפוך למייגעת ביותר, בייחוד כשאנו צריכים להשתמש בסכין בהתראה קצרה יחסית.

 

אבן השחזה בשיטה המסורתית

השחזה מסורתית עם משחיז בצורת V

מאפשרת תוצאה מהירה, אך מקשה על השחזה אחידה לכל אורך הלהב

השחזת סכינים באמצעות משחיז סכינים מקצועי בצורת V היא שיטת השחזה נוחה ומהירה יחסית לשימוש, ולכן הוא משחיז סכינים מומלץ למי שרוצה לקבל תוצאות מידיות ומספקות. ההשחזה מתבצעת כך שיש להעביר את הסכין דרך החריץ של המשחיז מספר פעמים, או לחילופין – להעביר את המשחיז על גבי הסכין הלוך ושוב, והתוצאה שמתקבלת היא להב חד. על אף הנוחות והקלות של השיטה הזו, חשוב לקחת בחשבון שהיא לא מאפשרת השחזה אחידה של הלהב בשל השינוי בזווית האחיזה ובלחץ המופעל עליו, עניין אשר עלול בהחלט לגרום לנזק לסכין בטווח הארוך. בנוסף, בשיטה זו, האדם שמבצע את ההשחזה חשוף לפציעות, ובייחוד אם המשחיז קטן יחסית ואם הוא מעביר אותו במהירות גבוהה על גבי הסכין.

משחיז בצורת V

משחיז גלגלים ביתי

פשוט ובטוח לשימוש, אך לא מקצועי

משחיז הגלגלים הוא משחיז סכינים ביתי והוא בנוי כך שגלגלי השחזה מושחלים על מוט שמאפשר להם לנוע בסיבוב והם מכוסים לחלוטין, בדרך כלל במגן פלסטיק, חוץ מחריץ ייעודי בו מניחים את הסכין. איך משחיזים סכין בבית עם משחיז גלגלים? כל שיש לעשות הוא להניח את הסכין בחריץ ולהזיז אותה קדימה ואחורה, מגן הגלגלים דואג שהתנועה שלכם תישאר אחידה ובכך נוצרת השחזה עקבית אך לאו דווקא בזווית או הלחץ הנכונים לסכין ולכן התוצאות לטווח הארוך לא תהיינה אופטימליות לסכין. למשחיז הגלגלים גם מחוברת ידית אחיזה שבעזרתה תבחרו את הזווית הנוחה לכם ביותר בעת ההשחזה. לאחר ההשחזה תבחינו בצבע שחור שהצטבר על הסכין, זהו פחמן היורד מהפלדה בעת ההשחזה וחשוב לשטוף אותו מהסכין לפני השימוש.

משחיז גלגלים ביתי

שטול, מוט השחזה

מביא לתוצאה האיכותית ביותר, אך דורש אימון ומיומנות

מוט השחזה או בשמו העממי – שטול, הוא משחיז הסכינים המקצועי ביותר והשיטה בה משתמשים שפים רציניים מסביב לעולם בתחום הבישול המערבי. בשיטת ההשחזה בעזרת השטול צריך להתאמן כדי להוציא מהסכין שלכם את כל מה שבאמת אפשר על מנת לרכוש את המיומנות הזו. בשטול אפשר להשתמש כאשר מחזיקים אותו באוויר אך בתור התחלה כדאי להציב את קצה הפלדה שלו על משטח יציב כמו קרש חיתוך עם סמרטוט רטוב בינו לבין השיש למשל, ובזווית של 90 מעלות בין חוד השטול לקרש. את הסכין יש להחזיק ביד החזקה כשהאצבע המורה מונחת על החלק הכהה של הלהב ולהחליק את הסכין בזהירות אך בנחישות כלפי מטה לאורך השטול בתנועה של חצי אליפסה, כך שכל הלהב פגש את השטול כאשר הגעתם לחלק התחתון של המוט.

 

שטול - מוט השחזה

טכנולוגיית Stay Sharp של חברת נינג’ה

טכנולוגיית ה-Stay Sharp החדשנית, פרי חברת נינג’ה, היא שיטת השחזה שמהווה למעשה שילוב בין שלוש שיטות – השחזה ידנית על גבי אבן, גלגל השחזה דינמי והשחזה עם משחיז בצורת V, ומאגדת את כל היתרונות שלהן – ללא החסרונות. בשיטה זו, יש להכניס את הסכין לכלי ייעודי, בעל גלגל אבן המותאם בלעדית לסכינים ישרות, שמשמש למעשה כמשחיז. גלגל אבן ההשחזה נע בצורה דינמית ומתאים את עצמו אוטומטית לסכינים השונות ולרמות הלחץ המשתנות, בעוד שזווית האחיזה של הסכין נותרת אחידה ומאוזנת תודות לסטטיות של המתקן עצמו. באופן זה, הסכין מושחזת באופן אחיד ומאוזן, ולהב הסכין שומר על חדות יוצאת דופן לכל אורכו, עניין אשר הופך את הסכין לבטוחה ויעילה ביותר לשימוש.

 

כפי שניתן להבין, מדובר בבשורה אמיתית במטבח, שתאפשר לכם לא רק לקחת את יכולות הקיצוץ שלכם צעד אחד קדימה, אלא גם תסייע בשמירה על הסכינים שלכם לאורך זמן ותחסוך לכם לא מעט כסף בטווח הארוך. בנוסף, שיטת השחזה זו נחשבת למתקדמת ובטוחה במיוחד לעומת שיטות ההשחזה האחרות.

אם תהיתם היכן ניתן להשיג את מערכת ההשחזה Stay Sharp של נינג’ה, החדשות הטובות הן שהיא כלולה בכל סט סכינים של Ninja Foodi Stay Sharp, ומגיעה עם אחריות של 10 שנים ו-30 ימי ניסיון.

המוצרים שאתם חייבים להכיר

שריג אלקטריק

תודה! הפרטים נקלטו בהצלחה