אנא סובבו את הטלפון שלכם.

שירות ואחריות
למעלה מ-40 שנה

באנר שירות ואחריות למעלה מ-40 שנה
מגזין שריג

כיצד לבחור נכון סכינים לחיתוך בשר

לבשר יש מקום של כבוד במטבח של כל תרבות, מזרח ומערב כאחד. הטקסיות המלווה לא מסתיימת רק בהגשת המנה אל השולחן, אלא בבחירת הנתח, אופן הקיצוב, שיטת ההכנה וכמובן – הסכינים המלוות את התהליך, להן מקום מכובד לא פחות. אז מה אתם חייבים לדעת לפני שאתם מתחילים לקצב במטבח הביתי?
לבשר יש מקום של כבוד במטבח של כל תרבות, מזרח ומערב כאחד. הטקסיות המלווה לא מסתיימת רק בהגשת המנה אל השולחן, אלא בבחירת הנתח, אופן הקיצוב, שיטת ההכנה וכמובן – הסכינים המלוות את התהליך, להן מקום מכובד לא פחות. אז מה אתם חייבים לדעת לפני שאתם מתחילים לקצב במטבח הביתי?

קודם כל, מה הופך סכין למתאימה לחיתוך בשר?

ניתן בקלות להניח שכל סכין מתאימה לכל פעולה, הרי אלו שבישול לא זורם בדמם באופן מקצועי (ואפילו לא כתחביב) ישתמשו לרוב בסכין אחת לשלל הפעולות והמוצרים במטבח, אך האמת היא שעם מעט תשומת לב תוכלו לשפר את חווית הבישול שלכם וגם להגיע לתוצאות טובות בהרבה. סכין לפריסת בשר כמו רוסטביף למשל היא לא סכין בה נשתמש לאכילת סטייק וסכין משוננת מאוד תשמש לפעולות אחרות לחלוטין מסכין עם להב חלק. עבור תחום הבשר במטבח קיים מגוון סכינים שונות שיביאו לתוצאות שונות לפי סוג הבשר בו אתם משתמשים והמתכון אחריו אתם עוקבים. בואו נכנס לעומק העניין:

סט סכינים לחיתוך בשר 16+ משחיז StaySharp
סט 16 סכינים + משחיז staySharp

הסוגים השונים של סכינים לחיתוך בשר

כמו שהזכרנו, סוגי הסכינים המתאימות לעבודה עם בשר הם רבים ומגוונים אבל אפשר לחלק אותם לכמה ‘משפחות’ בסיס: פירוק, חיתוך, פריסה ושבירה. ניתן להבין כי ישנן פעולות רבות הכרוכות בהכנת בשר, במיוחד אם רוצים לעשות את זה באופן מקצועי, לכן כדאי להבדיל ולהבחין בין הפעולות. בקטגוריית הפריסה למשל תמצאו סכינים ארוכות ביותר באורך של עד 20 ס”מ המאפשרות פריסה אחידה לכל רוחבו של הנתח ושימושים אחרים בסכין זו לא יביאו לתוצאות מספקות. ההבדלים בין הסכינים משמעותיים מאוד בעבור מי שרוצה להעלות רמה במטבח, לנסות ולהשתמש בסכין רגילה בשביל להפריד בשר מהעצם תהיה משימה בלתי אפשרית עם תוצאות לא מספקות ולשם כך יש להשתמש בסכין פירוק ייעודית עם להב ארוך הנעשה דק ושפיצי בקצה שלו, כך שאפשר להיכנס בדיוק ובעדינות דרך הבשר ולהפריד גם שומן וגידים בקלות. במחלקת החיתוך והפריסה נמצא סכינים בגדלים שונים אך בשונה מסכיני שף סטנדרטיות, סכין לחיתוך בשר ופריסה המתאימה לבשר טרי או עשוי תהיה מצוידת בלהב המסתיים בנטייה כלפי מעלה. סכין הסטייקים השימושית ביותר תהיה מצוידת בלהב דק ומשונן בשיניים קטנטנות כך שתאפשר חיתוך קל ויציב דרך כל שכבות הבשר. שוב ראוי לציין שסכין הסטייקים שתונח על שולחנכם במסעדת בשרים לא מסוגלת לחתוך דרך עצם או בשר קפוא ואפילו משימה עדינה יותר כמו הפרדה ופירוק של בשר ושומן מהעצם תהיה לא אידאלית עבור סכין מסוג זה ועל כן מומלץ להשיג לפחות סכין אחת מכל סוג כדי להפיק את המירב מהעבודה עם בשר במטבח.

סכין לחיתוך בשר StaySharp

למה לשים לב בעת בחירת סכין לחיתוך בשר

מעבר לסוג הסכין, המבנה והייעוד שלה, יש חשיבות אדירה לאיכות החומרים וההרכבה. סכין שצורתה מתאימה לפעולה מסוימת אך עשויה מחומרים זולים שהורכבו באופן לא איכותי, פשוט לא תתפקד במטבח ובמקרים מסוימים עלולה אפילו לפצוע או להזיק. ישנן סכינים טובות העשויות מחומר קרמי אך בגלל אופי החומר, הלהב שלהן נוטה להישבר או להיסדק גם מנפילות קלות יחסית ולכן הסכין המקצועית האולטימטיבית תהיה עשויה מפלדת אל-חלד שבסגסוגת שלה אחוזי הפחמן גבוהים מאוד. אחוזי הפחמן הגבוהים שבפלדת האל-חלד מחזקים את הלהב ומשאירים אותו חד לאורך זמן רב יותר מכל מתכת אחרת. עוד דבר שחשוב לשים לב אליו הוא שלשון הלהב ישרה בכל המישורים שלה בלי עקמומיות הנראית לעין וכי היחס מבחינת משקל מאוזן בין הלהב וידית האחיזה. דבר נוסף שאחוזי הפחמן הגבוהים מאפשרים הוא השחזה חדה בהרבה ובקלות יתרה. גם מידית האחיזה לא מומלץ להתעלם וחשוב לשים לב שהיא חזקה, יציבה ומעוצבת בצורה כזו שמאפשרת ליד לתפוס אותה בקלות ובנוחות.

סכין סטייק נינג'ה
סכין סטייק נינג'ה

היתרונות של השקעה בסכיני בשר איכותיות

אם מטבח ובישול הם חלק בלתי נפרד מהחיים שלכם או אפילו אם אתם רק מתחילים להתעניין בשדרוג, השקעה בסכינים איכותיות תתגמל אתכם מאוד. כשמשתמשים בסכינים איכותיות ומקצועיות נהנים ממלאכת המטבח פי כמה וכמה מאשר כשמשתמשים בציוד לא רציני ובכך גם נפתחת השראה וזרימה חדשה בזמן הבישול. בתור היבואן הרשמי של מוצרי ‘נינג’ה’ בישראל, חברת ‘שריג’ מציעה מגוון מוצרי מטבח מהאיכותיים והאמינים ביותר כיום. סט 16 הסכינים בטכנולוגיית StaySharp של חברת נינג’ה הוא הבחירה המושלמת עבור כל מי שרוצה להנות באמת במטבח, ובו מבחר מדויק של סכיני מטבח איכותיים לטבח המקצועי והחובב כאחד. בסט 16 הסכינים של נינג’ה יש את כל מה שתצטרכו, 8 סוגים שונים של סכיני עבודה מקצועיים מפלדת אל-חלד גרמנית המותאמים לכל פעולה, 8 סכיני סטייק איכותיות, מספריים ייעודיות וחזקות ביותר ומשחיז בגלגל השחזה בטכנולוגיית StaySharp  להשחזה פשוטה, נוחה ובטוחה לשימושכם הביתי. השקעה בסכינים איכותיות היא השקעה באוכל שלכם ובעצמכם. 

 

בחירת הגודל והמשקל הנכונים של הסכין לעבודה נוחה עם בשר

כדי להבטיח ביצועים מדויקים ובתחושת נוחות מקסימלית, על הסכין להיות מאוזנת ביחס שבין הגודל שלה והמשקל שלה. למשל בסכין הפריסה שהזכרנו קודם מותקן להב ארוך של 20 ס”מ ומשקל כל הסכין נחשב לבינוני ולא יעלה על 80 גרם כך שניתן לפרוס פרוסות אחידות ומדויקות של בשר עשוי מבלי להיתקל בהתנגדות מיוחדת. סכין סטייקים לעומת זאת נועדה בעיקר לחיתוך הבשר לאחר העשייה ולכן הגודל שלה בדרך כלל לא יעלה על 12 ס”מ ומשקלה 50-55 גרם. אם אתם מכירים מישהו שמשתמש בסכין בשר מקצועית, בקשו לנסות אותה ותגלו מיד עד כמה גודל ומשקל נכונים משפיעים על השימוש בה.

סכין לחיתוך בשר נינג'ה

טיפול ותחזוקה של הסכינים שלכם יבטיחו את אורך החיים שלהם

כדי להבטיח את ההשקעה שלכם בסכינים איכותיות, מומלץ לעקוב אחר עקרונות הטיפול והתחזוקה השוטפים שלהן. דבר ראשון, בזמן העבודה השתמשו תמיד בקרש חיתוך עשוי עץ או אוקולון (חומר פלסטי קשיח). אתם לא רוצים שלהב הסכין שלכם יפגוש במשטח מחומר קשיח ממנו כמו שיש או קרמיקה, מצב כזה לא רק יכהה את הלהב אלא גם יצור שברים קטנטנים בסכין שלא ניתנים לשיקום. לסכין רצינית יש להתייחס ברצינות ולאחר כל שימוש צריך לשטוף אותה באופן ידני ובכרית קרצוף רכה – אך לא במדיח הכלים; אתם לא רוצים ששום דבר ישרוט את הלהב בטעות ובעת פירוק המדיח אפשר בקלות להיפצע מקצה הסכין. לאחר שטיפה ידנית, יבשו את הסכין בזהירות בעזרת מטלית רכה והניחו בחזרה בתא המתאים שבמעמד הסכינים. השתמשו בגלגל השחזה בטכנולוגיית StaySharp כדי לשמור על הסכין שלכם מושחזת ואחת לשנה הביאו את הסכינים שלכם לטיפול אצל משחיז מקצועי.

 

מוכנים להיות אלופי הסכינים?

לסיכום, העבודה במטבח יכולה להיות מהנה ומתגמלת בהרבה כשמשתמשים בציוד מקצועי ובמיוחד כשמשתמשים בסכינים איכותיות מבית ‘נינג’ה’ מפלדת אל-חלד גרמנית. סכין נפרדת לכל פעולה תעורר בכם השראה שתמשיך גם מעבר למשימות החיתוך אל כל תהליכי הבישול שיבואו לאחר מכן, וזה הבדל ענק שתרגישו בוודאות. סכינים מקצועיות שזוכות ליחס אוהב ותחזוקה שוטפת הן נכס שיכול להחזיק שנים רבות ואף חיים שלמים וזה משהו שאתם בהחלט רוצים במטבח שלכם, אז שימו לב לכל הדברים החשובים כשאתם בוחרים את הסכין שלכם, הקפידו על שטיפה ויבוש ידניים ואל תוותרו על ביקור שנתי אצל משחיז מקצועי. בהצלחה!

 

המוצרים שאתם חייבים להכיר

שריג אלקטריק

תודה! הפרטים נקלטו בהצלחה